Bornova Aşık Veysel Buz Spor Salonu

Bornova Aşık Veysel Buz Spor Salonu

İzmir’de Bornova ilçesinde hizmet veren bir Buz sporları salonudur. ,  İsmine ünlü ozanımız Aşık Veysel‘in ismi verilen bu salon Bünyesinde Buz hokeyi ve Buz Pateni gibi buz sporları yapılmaktadır

Bornova Aşık Veysel Buz Spor Salonu, olimpik bir buz sporları salonudur. Bu salonda Toplamda 5 bin kişilik açık hava tiyatrosu, 125 bin m2 yeşil alanı, 1500 m2 göleti, kafeteryaları, mini futbol, basketbol ve tenis sahaları, çocuk oyun alanları, bisiklet ve yaya yollarıyla, 2010 yılından beri İzmir’in spor, eğlence ve sanat merkezleri arasında yerini almıştır.

Buz sporları salonu 1.819 seyirci tribünü , 641 araçlık otopark alanı ve arka cephesinde 61 metrelik betonarme duvar üzerine polikarbonat levhalarda ses gitmemesi amaçlı perde sistemi yapılmıştır.

Aşık Veysel Kimdir

Halk Ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas‘ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde doğmuştur. Aşık Veysel’in annesi Gülizar ve babası “Karaca” lakaplı Ahmet bir çiftçiydi. Aşık Veysel’in iki kız kardeşi, o dönem yaşadıkları yerde yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti. Daha sonra Aşık Veysel de yedi yaşında iken aynı hastalıktan dolayı iki gözünü yitirdi

Babasının kendisine hediye olarak aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başlayan Aşık Veysel, 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen şairler gecesinde tanıştı.

O dönemde Kutsi Bey’in de desteği ile birçok ili dolaşmaya başladı. Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz eğitimleri verdi. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970’li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok ve Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Âşık Veysel’in çocuklarından öğretmen olan Bahri Şatıroğlu, babasının saz ve söz geleneğini sürdürmektedir. 21 Mart 1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etmiştir.

Bornova Aşık Veysel Buz Spor Salonu Aktivite ve Olanaklar

  • Buz Hokeyi
  • Buz Pateni
  • Buz Pisti

Bornova Aşık Veysel Buz Spor Salonu Fiyat Bilgisi

Not: Sitemizde yer verdiğimiz Tesisler ile doğrudan bir ilişkimiz bulunmamaktadır.

Güncel fiyat bilgisi için sitemizde bulunan telefonları aramanızı tavsiye ederiz.

 

Bornova Aşık Veysel Buz Spor Salonuna Toplu Ulaşım ile Nasıl Gidilir

Otobüs: 330  559  963

Metro: İzmir Metrosu

Bornova Aşık Veysel Buz Spor Salonu Nerede

Adres: Kızılay Mahallesi  506 Sokak. No:1 Aşık Veysel Rekreasyon Alanı BORNOVA/İZMİR

Telefon: 0232 293 42 12 / 0232 293 30 98